👖 5 hlavních překážek v.. 👗🙏

8. february 2017 at 21:53 | Trifle.

Nevím co mám napsat za úvod.
Jo už vím, možná nám zavřou školu.
Protože je u nás epidemie příušnic.
Přežívám tam jako jedna z posledních.Když vidím chvilkama ty zakomplexovaný lidi (například má škola) a vidím, že i učitelky, který většinou nemaj ponětí co si na sebe berou, jsou líp oblečený než moje spolužačky. Celkem poděl no. Nevadí.. jestli to některá z vás čte, dočtěte to prosím až do konce. 🙏

První překážka - pouze kopírujete

Úplně to první, co vás napadne anebo vám někdo poradí, když si budete chtít hledat svůj styl, je najít si obrázky toho, co se vám líbí, vystřihnout si je, někam nalepit, uschovat, zkrátka - inspirovat se ostatními. A to samozřejmě není v začátcích na škodu, problém nastává, když zůstanete jen u kopírování. Vždy myslete na to, že jste jedinečná osobnost a co nosí někdo jiný (vzor v televizi, spolužačka, kolega v práci, autorka fashion blogu) nemusí být to pravé pro vás. Často se může stát, že se vám líbí více různých stylů, ale vybrat si potřebujete jen jeden, možná přidat pár prvků jiného, ale vždy je třeba upravovat podle sebe. Můžete mít pocit, že zrovna vy nemáte takový cit pro kombinování jednotlivých kousků oblečení, jako někdo jiný, a proto převezmete celý outfit a příliš si nezatěžujete hlavu s tím, jestli jste to opravdu VY.

Čtete tento článek, proto lze předpokládat, že opravdu chcete svůj osobitý styl najít, vytvořit. To je prvním předpokladem k překonání první překážky. Rozhodnout se tvořit něco vlastního, sebrat odvahu a... jít do toho.

Druhá překážka - vyberete si špatný styl/nevyberete si žádný

Tato překážka může mít více různých podob a dal by se o ní napsat samostatný článek, proto jen stručně. Nejčastější problémy jsou: 1. Rozhodnete se nosit určitý styl (třeba klasický, elegantní) jen proto, že se vám líbí na ostatních, je nejlépe přijímán okolím, někdo jiný řekl, že vám sluší... ale vy se v tom zkrátka necítíte, nehodí se k vaší povaze. 2. Zjistíte, že se vám líbí více stylů. Zaujmou vás kovbojské boty, kostýmek a kožená bunda. Vidíte o na lidech, kteří v tom vypadají skvěle a říkáte si, proč nebýt jednou kovboj, jednou dáma a potřetí rocker? Takto si ale nevytvoříte svůj styl, vytvoříte si akorát slušný chaos v hlavě i ve skříni.

Pokud se vám opravdu líbí více stylů a vidíte, že nejdou příliš kombinovat, budete si muset vybrat to, v čem se cítíte nejlépe, co vás nejvíc přitahuje. Co jste rádi nosili v dětství? V čem se cítíte sami sebou? Kým jste? Jak chcete vypadat, tam v hloubi duše, kam se ani neodvažujete podívat? Zkoušejte, experimentujte, bavte se, ale myslete pořád na to, že vašim cílem je najít si svůj vlastní styl, ne být ještě zmatenější, než jste byli předtím. V této fázi doporučuji experimentovat s tím, co už máte ve skříni, půjčit si něco od přátel anebo nakupovat ve velkých slevách a secondhandech. Proč? Protože teď si můžete v rámci nadšení novými možnostmi nakoupit spoustu věcí, které poté, až najdete svůj styl, už NIKDY nevezmete na sebe. Není to škoda? Vyhazování peněz? Experimentujte s rozumem.

Třetí překážka - snažíte se být někým jiným

Vše souvisí se vším a tento bod dokonale odráží dva předchozí. Abyste mohli mít svůj vlastní styl, potřebujete nejprve zjistit, KDO jste. Kopírovat někoho jiného anebo si vybrat špatný styl je snadné, pokud nejste zvyklí naslouchat svému srdci, duši - nazvěte to jak chcete. Pokud neposloucháte SEBE, neuslyšíte, co je to pravé a co je opět krok vedle. Opravdu jste si vždycky přáli vlastnit barevnou šálu anebo jste ovlivněni někým jiným, kdo takové věci miluje? Jak se cítíte, když nosíte věci, které máte na sobě? Máte pocit, že to, co opravdu chcete není nikde k dostání? Ano, i to se stává a dává to příležitost mnoha novým, mladým návrhářům. Bylo by jistě skvělé, pokud by lidé mohli sami navrhovat, co by rádi nosili - ne přímo kresebně, ale alespoň sdílet své představy s výrobci - a vše se neřídilo jen přehlídkovými moly pár nadšenců do módy. Jednou z možností je i naučit se šít, ale nezoufejte. Možná dokážete vytvořit svůj styl i s tím, co je v obchodech. Bude třeba jen pečlivě kombinovat.

Pro někoho, kdo se naučil poslouchat ostatní místo svého vnitřního hlasu, bude ze začátku velmi těžké zjistit, co opravdu chce a má nosit. Existují různé typologie, které se snaží tento proces urychlit a nechápejete mě špatně, myslím si, že jsou skvělé - pro inspiraci. Pokud vám ve více typologiích vyjde typ nejvíce připomínající romantický, tedy jakousi jeho obecnou podobu, pak máte téměř jistotu, že potřebujete pátrat po svých osobitých kouscích v těchto vodách. Carol Tuttle má vytvořený systém pouze čtyř stylů, kde se má najít každý, ale jsou tak omezené, že nezahrnují celé stovky dalších existujících stylů. Carol určuje typ oblečení i barvy a neponechává žádné místo fantazii. U nás je známou osobností Táňa Havlíčková. Jejích osm typů už dává větší prostor, ale pořád si myslím, že i v rámci každého z osmi stylů je obrovská škála možností co nosit a zjištěním jednoho z nich hledání ještě nekončí. Najděte si svůj styl v těchto typologicíh, pokud chcete, ale berte jej s rezervou a dále s ním pracujte. Buďte k sobě upřímní. Zamyslete se nad tím, co vás baví, jaké máte kladné i záporné povahové vlastnosti, co je vaším snem... a pokuste se to vše odrazit v oblečení. Vasi pravou osobnost.

Čtvrtá překážka - zůstanete jen u experimentování

Před chvílí jste četli, že máte zkoušet různé styly a kousky oblečení a zjišťovat, v čem se cítíte dobře, co je třeba upravit, co z šatníku zcela vyloučit, atd. To je v pořádku, je to proces, ale i pomalý proces jednou skončí. Potřebujete být trochu důslední, dobrat se k výsledkům. Jak dlouho to potrvá záleží jen na vás, na vaší chuti zkoušet a na tom, jak moc upřímní k sobě budete. Možná zjistíte, že ty minisukně, ač na ně máte postavu, se k vám opravdu nehodí - a není nejlepší lovit muže na něco, co nejste vy. Možná zahodíte podpatky a kravaty jednou provždy. Možná je naopak začnete nosit, i když doteď jste nadávali, jak jsou nepraktické. A vytvoříte si v nich zálibu. Nemůžete se splést v tom, že byste byli nějak špatní. Pokud jste sami sebou, je to dobře. Pro někoho jsou kravaty, pro někoho batikované tričko a pro někoho sportovní bunda. Neexistují žádné univerzální a správné odpovědi pro každého. Správné je to, v čem se cítíte dobře.

U každé věci, která vás láká a chcete ji zkusit, proveďte tyto tři kroky: 1. Zkuste si ji nosit, i kdyby jen doma. Důkladně se zamyslete nad tím, jak se v ní cítíte. Nebo to raději jen prociťte, myšlení bude sklouzávat i k hodnocení očima ostatních a to nechceme. 2. Pokud jste se ve věci cítili dobře a máte tu možnost, zařaďte ji do šatníku a zkuste nosit a kombinovat s tím, co už máte. Hodí se k ostatním? Cítíte se i v tom ostatním dobře? Pokud dvě vaše věci vzájemně neladí, jedna z nich je špatně. A teď to myslím tak, že neladí stylově, nikoli barevně. Barvy můžete vždycky upravit později tak, aby byl vás šatník harmoničtější i v tomto ohledu. 3. Rozhodněte, jestli si věc chcete ponechat anebo ji vyřadíte. Buďte nemilosrdní. Pokud se v ní necítíte dobře, nenoste ji. Je jedno, jestli jste ji od někoho dostali, stála vás spoustu peněz nebo... cokoli. Ne, co nenosíte vyházejte. Platí to i o věcech, co se roky válí ve skříni a neměli jste je na sobě ani jednou. Vyjma obleku či společenských šatů, ty opravdu nemusí být potřeba často.

Pátá překážka - nemáte žádný systém

Někteří z nás jsou chaotičtí, někteří naopak systematičtí. Přesto bychom všichni měli mít alespoň nějaký systém v pátrání po tom, který styl je ten náýš, ten pravý. Je docela snadné se v tom zamotat, zapomenout, jaké věci nosit chceme a nebo naopak nechceme, co už jsme zkoušeli, co ještě ne, obzvlášť, pokud se do toho pustíte s vervou, můžete být vyčerpaní a ztrácet přehled. To je v pořádku, žádnou paniku. Hned ze začátku si ideálně zaveďte sešit, bloček nebo alespoň pár papírů k účelu shromažďování informací. Můžete si tam vkládat i fotky vystřižené z časopisů, pokud jste teprve v první fázi hledání inspirace. Především si udělejte seznam věcí, které vás lákají. Seznam věcí, které se vám vůbec nelíbí. A seznam věcí, které běžně nosíte, příp. všeho, co máte ve skříni, pokud toho není příliš mnoho. S těmito seznamy budete dále pracovat. Pokud už víte o věcech, které opravdu milujete (byť by to byly jen drobnosti, prvky, jako krajka, cvočky, límeček, ...), sepište si je na svůj seznam "tohle jsem já, to miluji". Postupně budete zkoušet věci, které se vám líbí a zaujaly vás a ty, které si opravdu zamilujete, budete připisovat na první seznam. Narazíte-li na něco, co se k vám nehodí, i když se vám to původně líbilo - napište to na seznam "tohle nejsem já".

Až budete mít dost experimentování a vyřadíte ze skříně věci, které tam opravdu nechcete a patří na seznam "tohle nejsem já", vezmete si do ruky seznam "tohle jsem já" a znovu si jej prohlédnete kritickým okem. Zvážíte, které věci se k sobě hodí a lze je kombinovat a co vám na seznamu ale opravdu nesedí. Znovu si uvedené věci prozkoušíte, budete mezi nimi hledat společnou linku, v jakých již vytvořených stylech se objevují a který vám nejvíc připomíná to, co milujete nosit. Účelem celého procesu je jednoduše najít to pravé pro vás.


Ještě jednou si to shrneme. Budete mít sešitek s výstřižky inspiraci a hlavně s několik seznamy - jejich délka závisí jen na vás, ale konečný seznam by měl být nejkratší. Opravdu tam nechte jen to, co naprosto zbožňujete. To pak můžete kombinovat s jednoduššími kousky. První seznam bude: "Věci, které se mi vůbec nelíbí" - tam si sepíšete to, co opravdu nesnášíte, nelíbí se vám to na jiných a ani byste to sami nenosili. Dá se předpokládat, že nic z toho vaším stylem nebude a můžete to rovnou vyřadit z hledání. Možná i najdete opaky těchto věcí a dáte je na druhý seznam.
"To se mi líbí a chci to vyzkoušet" - zde je prostor pro všechny vaše inspirativní obrázky, ústřižky z magazínů, popis stylu osobnosti, kterou obdivujete, apod. Odsud budete brát inspiraci a nápady na to, co by mohlo být pro vás.
"Tohle jsem já, to miluji" - seznam věcí, kterými jste si naprosto jisti, že je zbožňujete a ve své skříni a svém stylu se bez nich neobejdete, jedná se o jádru vaší stylové osobnosti
"Tohle nejsem já" - věci, které se vám líbí a třeba jste je i dříve nosili, ale nejsou to pravé pro vásSnad vám článek pomohl se vyhnout nejčastějším chybám, poučit se z nich a najít jádro svého stylu. Teď, když víte, co je pro vás to pravé, můžete jít nakupovat a pořídit si pár svých základních kousků. Tentokrát žádné topy neutrálních barev. Kupte si to, co opravdu milujete. Možná se vám zdá, že je toho málo, ale nebojte se. Čím to doplnit se časem také naučíte.
 


Comments

1 *Mushroom* | Web | 9. february 2017 at 15:20 | React

Já si myslím že svůj styl asi nemám. Ale zkrátka nosím to co se mi líbí a co se k sobě hodí. Jsem přesně ten člověk který je schopný přijít jeden den v saku, druhý den v teplácích a potom v kostkované košili. Ale nemyslím si že v tom mám chaos. Ani ve skříni ani v hlavě. Zkrátka nenosím všechno dohromady a jsem si vědoma, že ne všechno spolu koresponduje.. ale nepřijde mi to jako nějaká překážka či chyba :)
Jinak s tvým článkem víceméně souhlasím. :)

2 myred | Web | 10. february 2017 at 18:55 | React

Tak takhle to bohužel někdo má. Mě se třeba líbí některý styl, ale jsem si jistá, že já sama bych ho nedokázala docílit, takže se ani o to nesnažím a nosím prostě to...co mi vyhovuje a v čem se cítím pohodlně. :D

3 Nikki Allen | Web | 12. february 2017 at 15:33 | React

tak to je úplně, ale úplně přesné! Všechno. Tleskám...

4 Lyilla | Web | 12. february 2017 at 21:11 | React

No. Takže, zná to asi každý, že. Ja jsem se minulé pololetí inspirovala a nosila pořád jen sukně. Nu ale jako jo cítila jsem se v tom a to dost. Jenomže pořád skoro to samý dokola? To asi ne. Začala jsem nosit leginy, ale pak se mi znechutili. Tak nosím normální kalhoty a tak. Ještě hledám svůj styl. Ale už nekopíruji. Aspoň si to myslím :D. Krásný článek  <3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama