⛄ Sněžka 2k16 ❄

18. november 2016 at 14:00 | Trifle. |  life goals


Během svého třídenního pobytu v Krkonoších jsem se rozhodla pro výšlap na Sněžku. Kromě toho, že jsem chtěla vystoupat na naši nejvyšší horu, mne také lákaly krásné výhledy do okolí. První výstup se mi podařil 15. listopadu 2k16, tedy hned na první pokus.

15.11. 2016

Ráno jsem vyšla z Penzionu Blesk, který se nachází na klidném a kouzelném místě v Malé Úpě. (Možná to znáte jako Pomezní boudy.) Nedaleko Pece pod Sněžkou. Asi po 300 metrech jsem se ocitla u turistického ukazatele (přiližně 1050 m. n. m.), od kterého vedly mé kroky po červené turistické značce. Tři kilometry chůze v hlubokém sněhu do mírného, chvílemi i prudšího kopce, mi trvaly o trochu déle, než jsem čekala. Byla jsem mírně vyčerpaná a tak jsem si v Horské Boudě Jelenka (1 260 m. n. m) odpočinula a nasvačila jsem se. Za chvilku se nacházím na jedné z hlavních a nejznámějších hřebenových křižovatek v nadmořské výšce 1.348 metrů. Zde pro mne začíná putování po otevřených krkonošských hřebenech. Jdu po červené a společnost mi dělá mlha, ostrý nepříjemný vítr a sníh.


K dalšímu turistickému rozcestníku (1 357 m.n.m.) přicházím po necelým dvou kilometrech. Počasí nevypadá, že by se mělo zlepšit a tudíž, jestli chci dnes dosáhnout svůj cíl a také se ve zdraví vrátit, musím odmítnout možnost občerstvení. Ukazatel nabízí turistům cestu ve třech směrech. Já se vydávám tam, kde v mlze tuším Sněžku. V létě by se mělo jednat o pohodlnou a celkem nenáročnou cestu dlouhou necelých 5 kilometrů. Ale dnes, nidko neví. Moc lidí nepotkávám, čim to asi bude.


Následuje 1,5 kilometru stoupání, občas i prudkého. Viditelnost se zhoršuje asi tak na pět, někdy pouze tři tyče. V nadmořské výšce 1 509 metrů, v místě mezi Luční a Studniční horou objevuji další turistický ukazatel a zajímavou kapličku, která zde byla vystavěna jako památník obětem hor v roce 1957. V té době totiž původní památník (symbolický horský hřbitov) v Obřím dole zničila lavina. Uvnitř malého kamenného domečku jsou tabulky s údaji o tragických událostech, jména dalších obětí jsou na společné desce. Jen od roku 1935 zahynulo v Krkonoších přes 50 osob. Původní kaplička byla postavena na památku tragické smrti Václava Rennera v roce 1798.


Z tohoto místa mne čeká jeden kilometr klesání. Po cestě bych měl míjet Rennérův kříž, připomínající další horskou tragédii. Ale neviděla jsem ho. Cesta mne přivádí k Luční boudě, dnes asi nejznámější a nejnavštěvovanější horské boudě v Krkonoších. Leží v nadmořské výšce 1 400 metrů a byla to asi první horská bouda, založená nad hranicí lesa. Podle nalezeného kamene s letopočtem se její vznik datuje do roku 1623. Pravděpodobně však existovala již ve druhé polovině 16. století, původě jen jako prostý úkryt při staré obchodní "slezské" cestě.


Zdržovat se však nemohu, jelikož stále ještě nejsem v polovině svého dnešního výletu. Vydávám se dále po modré turistické značce podél tyčového značení. Cesta bez velkých výškových rozdílů je dlouhá 2,5 kilometru. Obří sedlo (1 395 m.n.m.), kde dříve stávala Obří bouda, nabízí hezké výhledy do okolí nebo na Sněžku nebo občerstvení v polské chatě Dom Slaski. Nacházím se totiž na hranicích Česka a Polska.


Pokračuji skoro bez přestávky. Vidina (i když skoro nic nevidím) posledního jednoho a půl kilometru ke splnění svého dnešního úkolu je lákavá. Tempo musím mírnit. Kamenný chodník je značně namrzlý a k tomu silné poryvy větru. Výstup je možný pouze s pomocí zábradlí z železných řetězů. Dneska by se hodilo nazout mačky na boty, ale kdo by s nimi jezdil do Krkonoš, když jsem plánoval se pohybovat pouze po značených cestách. A přece potkávám několik lidí, kteří takto uvažovali.


Ve 12 hodin 35 minut přicházím na Sněžku. Jsem v nadmořské výšce 1 603 metrů, výš už to nejde, není kam stoupat. Nejvyšší hora České republiky svůj český název získala údajně roku 1823, kdy první české pojmenování znělo "Pahrbek sněžný". Další používaný název byl "Sněžovka". Polovina vrcholu je česká, druhá půlka patří Polsku. Pocit je to úžasný, rozhled skoro žádný. Ale přece jenom něco vidím. Nejstarší budovou na Sněžce je rotundová kaple sv. Vavřince z roku 1681, stojící na polském území. Její výška činí 14 metrů a nechal ji postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Dalším výrazným objektem je polská horská bouda, tvořená třemi spojenými tvary stříbrné barvy připomínajícími létající talíře (slouží též jako meteorologická stanice). Zajímavé spojení a kontrast zároveň: scifi a 17. století. Těsně pod vrcholem se ještě nachází horní stanice dvojsedačkové lanovky. Já však hledám a také nalézám objekt, který jsem zatím ještě nikdy neviděl.


 


Comments

1 forever.teenager.xx | Email | Web | 19. november 2016 at 12:08 | React

- no já bych s největší pravděbodobností umřela, takže máš muj obdiv.
- úžasné fotky! ten výhled určitě musel stát za to.

2 Kashiya | Email | Web | 19. november 2016 at 15:43 | React

Wau! Úžasné fotky... ja by som to asi v polovici vzdala.
PS - Už si zapísaná medzi mojími affs. A k tomu rozdeľovaniu v menu - sú to len obrázky vo farbe pozadia vo voliteľnom boxe (presne tak, ako to máš ty). Dúfam, že chápeš :).

3 Emmy* | Email | Web | 20. november 2016 at 14:05 | React

Krásné fotky!! Já mám s horama problém, velmi často se vztekám, takže máš můj obdiv. Muselo to být super 😍

4 Yxesr | 21. november 2016 at 14:33 | React

Máš úžasný fotky!<3Fotografka?:D

5 Trifle. | 21. november 2016 at 16:15 | React

[1]: Já už taky nemohla, vyšla jsem kopec a tam jsem málem zkolabovala když jsem zjistila že mám před sebou ještě 2 vyšší. :D

Děkuju moc! ♥

[2]: No, šla jsem si furt za snem to vyjít. :)

Děkuju moc. ♥

[3]: Bylo to nejvíc topka. ♥

[4]: Děkuju!:)
Mno, amatérská. :)

6 M' | Web | 22. november 2016 at 7:27 | React

Ahoj,
Moc ráda spratelim :) máš také pěkný blog a zajímavé články :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama